0542 448 2857 info@sobacim.com

Pelet Nedir?

Pelet nedir ve neden pelet yakıtı Avrupa' da özellikle Avrupa' ya doğalgaz ihraç eden Rusya' da yaygın olarak kullanılmaktadır.
Sobalar Tutuşturucular - 13 Ağustos 2020 Perşembe, 14:50

Pelet Nedir?

Pelet nedir ve neden pelet yakıtı Avrupa' da özellikle Avrupa' ya doğalgaz ihraç eden Rusya' da yaygın olarak kullanılıyor?

Ülkemizde son yıllarda yaygınlaşan pelet üretimi genellikle kerestecilik atıklarından imal edilmektedir. Bu atıklardan elde edilen pelet gnellikle;

Peletin bu gibi hammedlerden üretilmesinin sebebi kerestecilerde hazır öğütülmüş hammadde bulunmasıdır.

Pelet Yakıtı Ekonomiktir

Pelet yakıtını ekonomik kılansa tamamen tarımsal ve ormansal atıklardan imal edilmesidir. Pelet yakıtı kömürle kıyaslanınca pelet yakıtının çok daha ekonomik ve temiz bir yakıt olduğu anlaşılacaktır. Kısaca özetleyecek olursak pelet kül oranı ve kömür kül oranından aradaki bariz farkı anlayabiliriz çünki pelet kül oranı 100 kg da 2 ila 4 kg arasında değişirken kömür kül oranı 100 kg da 15 ile 25 kg arasındadır.

Kömür yanma esnasında karbon monoksit gazı salgılar. Bu nedenle kış aylarında kömür sobasından zehirlenen bir çok haber alırız. Oysa pelet yakıtında böyle değildir. Pelet yakıtı yanma esnasında karbon monoksit gazı salgılamaz. Oksijen beslemeli pelet sobaları iyi havalandırılan mekanlarda homojen bir ısı yayar ve şömine görüntüsü ile mekana mistik bir görüntü katar.

Pelet kullananların yorumların abaktığımızda birtakım sorunlar göze çarpmakta. Pelet sobası üreticilerinin servis sağlamakta sorun yaşadıklarını ve elet sobası kulanıcılarının pelet sobası deneyimleri olmadığından kaynaklanan bir aylık bir dönem pelet soba kullanımında bir acemilik çektiklerini gözlemliyoruz. Tabi ki bunda en önemli etken klasik sobalardan akıllı sobalara geçiş yaptığımızdan kaynaklanıyor.

Klasik sobalar tamamen manueldir. Elektronik hiç bir aksam içermez. Oysa yeni nesil pelet sobaları tamamen elektriklidir. ateşleme, yakıt yükleme, ortam ısı kontrolü bunların tamamı elektronik beyinlerle kontrol edilmektedir. Su udukur avarüajmadı omouğu gibi dez avantajların da bulunmaktadır. Örneğin elektrik kesintilerinde pelet sobanız tüm fonksiyonlarını kaybeder. Bu yüzden biz 100 metrekareye kadar olan mekanların ısıtılmasında manuel pelet sobalarını öneriyoruz. Çünki elektriksiz pelet sobalarının klasik sobalardan tek farkı bir pelet deposunun bulunması ve pelet deposundan yerçekimi kuvveti ile peleti yanma haznesine otomatik yükelemesidir.

PELET FİYATLARI

Güncel pelet fiyatları;

Pelet yakıt fiyatları ....... tarihleri arasındaki güncel fiyatlardır. Pelet yakıt fiyatları bölgelere ve pelet hammaddesi cinsine göre farklılık gösterir. En güncel fiyatları almak için lütfen müşteri temsilcimiz ile iletişime geçiniz.

Pelet dünyada tercih edilen en ekonomik yakıttır. Pelet oksijenle beslenen atıklardan elde edilen 100% yerli bir yakıttır. Enerji açığı yüksek olan ülkemizde pelet yakıtı kullanarak ülke ekonomimize büyük bir katkı sağlayabiliriz.

Dünyanın bir çok gelişmiş ülkesinde pelet yakıt kullanımını teşvik etmek için pelet kullanıcılarına karşılıksız hibeler verilmekte ülkemizde de artık devletimiz pelet kullanımını yaygınlaştırmak için hem pelet kullanıcılarına hem de pelet üreticilerine çeşitli teşvikler vermektetir. Bu teşvikler pelet sobasına geçmek isteyenlere alacağı sobanın maaliyetinin %30 hibe kalan %70 beş yıl içinde geri ödenecek şekilde sıfır faizli kredi şeklinde. Pelet kullanmak ülke ekonomisine dolaylı yoldan katkı sağlamaktır.

Bu Konu Hakkında Video


İçerik Görselleri


Pelet Nedir?

Pelet Nedir? Değerlendirmesi

Okuduğunuz Pelet Nedir? konulu bu içerik tüketicinin bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmış olup eğer "Pelet Nedir?" hakkında sorularınız var ise bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

Bu içerik 1009 defa incelendi.
Yayın Tarihi : 13 Ağustos 2020 Perşembe, 14:07
Editör Mehmet Sarıgül

Etiketler : Pelet Nedir  DİĞER İÇERİKLERE GÖZ ATIN

Tutuşturucular

İnsanoğlu geçmişten günümüze kadar hep ateşe ihtiyaç duymuştur.
14 Ağustos 2020 Cuma, 17:41

incele...


Mangal Çeşitleri

Şüphesiz mahçe ekipmanları içerisinde olmazsa olmazımızdır mangal.
14 Ağustos 2020 Cuma, 08:27

incele...


Fabrika Isıtıcıları

İmalat sektörünün en büyük sorunlarından biri de kış aylarında fabrikaların ısıtılması fabrika ısıtıcıları.
14 Ağustos 2020 Cuma, 04:30

incele...


Manuel Pelet Sobası

Argesine firmamızında büyük katkı sağlıdğı elektriksiz manuel pelet sobaları elektrikli pelet sobalarına göre çok daha kullanılışlı.
14 Ağustos 2020 Cuma, 03:08

incele...


Pelet Sobası

Bilindiği üzere pelet sobaları bio kütle yakıt olarak tabir edilen ormanatıkları ve tarımsal atıklardan imal edilen pelet yakıtı kullanır.
14 Ağustos 2020 Cuma, 02:33

incele...


Pelet Brulörleri

Pelet brulörü, piyasada yaygın olarak kullanılan doğalgaz brulörü kadar olmasada öne çıkan bir brulör çeşididir.
13 Ağustos 2020 Perşembe, 15:49

incele...


Pelet Nedir?

Pelet nedir ve neden pelet yakıtı Avrupa' da özellikle Avrupa' ya doğalgaz ihraç eden Rusya' da yaygın olarak kullanılmaktadır.
13 Ağustos 2020 Perşembe, 14:50

incele...


Elektriksiz Pelet Brulörü

Elektriksiz pelet brulörleri, firmamızca üretilen Türkiye' de ilk olma özelliğine sahiptir.
13 Ağustos 2020 Perşembe, 12:58

incele...


Döküm Şömineler

Döküm şömine sobalar kış aylarında evlerimizin vazgeçilmezidir.
13 Ağustos 2020 Perşembe, 12:23

incele...


Klasik Sac Sobalar

Ülkemizde klasik sac soba çeşitleri bölgelere ve ustalarına göre değişiklik göstermektedir.
13 Ağustos 2020 Perşembe, 07:54

incele...